جامعه

وقتی صحبت از جامعه و محوریت آن در روحیه و فعالیت‌ها می‌شود، اولین چیزی که در تضاد با این مفهوم قرار می‌گیرد و رنگ می‌بازد مفهوم «انحصارگرایی» است. «جامعه محور» بودن از اساسی‌ترین اعتقادات ما در تمامی جنبه‌های فعالیتمان است. 

خصوصا در صنعت فناوری اطلاعات و گردشگری؛ بزرگترین اتفاقات از همراهی و همکاری هم‌افزا بوجود می‌آید، نه تقابل و رقابت مخرب. ما باور داریم که تمامی کسب‌وکارها  در قالب یک جامعه در عین یک رقابت سالم می‌توانند نقاط قوت هم را تقویت و نقاط ضعف یکدیگر را از بین ببرند. 

وقتی که کلمه «انحصار» و رویکرد انحصارگرایی در کشور ما بسیار رایج است، چه تصویری در ذهن مخاطبان و مشتریان متبادر می‌شود؟ وقتی که شرکت‌ها در معرفی خود از عبارت‌های مانند «تنها شرکت …»، «بزرگترین شرکت…»، «اولین کارخانه …» استفاده می‌کنند آیا غیر از این است که به صورت ناخودآگاه به مخاطبان خود می‌گوید «که فقط ما در این صنعت و بازار خوب هستیم و بقیه نه».

پس اعتماد مشتریان به این صنعت کاهش می‌یابد و بازار به ناچار کاهش می‌یابد. اما اگر در قالب یک جامعه همه کسب‌وکارها فعالیت کنیم و بتوانیم «صنعت و بازاری» که در آن فعال هستیم را بزرگ کنیم، همه برنده خواهیم بود.

در این راستا ما تا کنون رویدادهای متنوعی در راستای «جامعه سازی» در صنعت گردشگری دیجیتال برگزار یا در آنها شرکت نمودیم. در تمامی این رویدادها نیز تلاش کرده‌ایم تا رویکرد جامعه محور را گسترش دهیم. همچنین بعنوان یک کسب‌وکار به صورت مستمر و فعال همکاری خود را با تمام حلقه‌های زنجیره ارزش گردشگری گسترش می‌دهیم. این کار برای ما بسیار هیجان‌انگیز است چون مانند سیستم‌های فناورانه، گردشگری نیز از اجزا و عناصر متعددی تشکیل شده و یک خدمت سفر تعداد زیادی از این کسب‌وکارها را درگیر می‌کند.

همچنین ما رویکرد بازی نسبت به تمام کسب‌وکارهای گردشگری دیجیتال داشته و ابتکارات خود را به گونه‌ای پیش می‌بریم تا فرصت‌های همکاری زیادی با تمام آنان داشته باشیم و اگر قرار است رقابت کنیم، در رقابت با یکدیگر نیز به هم کمک کنیم!

بعنوان مثال، ما محتوای بسیار با کیفیتی از مقاصد تحت پوشش خود تولید می‌کنیم و این محتوا را برای تجاری‌سازی و معرفی در اختیار رسانه‌ها و تورگردانان می‌گذاریم. ما در حال توسعه‌ی زیرساختی نرم‌افزاری در قالب «شبکه توزیع خدمات و محتوای سفر» هستیم که این قابلیت را به انواع کسب‌وکارها یا حتی رسانه‌های گردشگری دیجیتال می‌دهد تا بتوانند خدمات و محتوای موجود در این شبکه را روی بسترهای خود منتشر کنند و باعث درآمدزایی بیشتر شوند.

همچنین اگر خود تامین کننده هستند، با اتصال به این شبکه تورها، تجربه‌ها و به طور کلی خدمات و محتوای سفر و گردشگری را روی این شبکه توزیع کنند و با افزایش جوامع هدف، فروش و خلق ثروت خود را چند برابر کنند.

«مزایای غیرانحصار گرایی و جامعه‌سازی از اروپا به ایران»

این ارائه که در «کنفرانس جاواسکریپت اروپا ۲۰۱۸ در برلین» انجام شده است، علی طبیب‌زاده از مواجهه خود با مفهوم جامعه‌سازی و غیرانحصاری بودن این کنفرانس برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ می‌گوید. زمانی که در ایران اکوسیستم استارتاپی به این صورت شکل نگرفته و رویدادها به شکل امروزی وجود نداشتند.

سپس با مثال‌های عملی و تجربیات واقعی به اهمیت جامعه‌سازی و پیشرو بودن جوامع فناوری و برنامه‌نویسی در رویکرد «جامعه محور» می‌پردازد.

مقصد یا کسب‌وکار گردشگری هستید؟

ما مشتاق و آماده هستیم تا ابتکارها و خدمات گردشگری دیجیتال خود را در اختیارتان بگذاریم.